Bugun...


Muhterem Yüksel


Facebookta Paylaş

KURBAN KESİMİ VE YENİ TÜRKİYE!
Tarih: 05-07-2020 14:36:00 Güncelleme: 05-07-2020 14:40:00


Allah’a ibadet de önemli bir yeri olan, Hz. İbrahim den beri tüm inananların titizlikle uyguladığı kurban kesimi günümüz Müslümanların da vazgeçilmez amellerinden biridir.

Türkiye’de ortalama her yıl 2 milyon civarında büyükbaş, 3.5 milyon civarında küçükbaş hayvan kurban edilmektedir.

Kurban kesimi günümüzde gerektiği gibi organize edilememiş, her yıl sorunlara sebep olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Bundan dolayı kurban kesim işi bazı kuruluşlara adeta havale edilmiş, hatta teşvik edilmiştir. Bu bir iyi niyet düşüncesi olmakla birlikte daha sonraları istismar vesilesi ve amacına uygun olmayan kesimlerin aracı olmuştur.

 

İyi niyetle kurban kesimi yapan ve yardım alan kuruluşlar müstesnadır. Ayrıca günümüzde vekaletle kurban kesimi hızla yaygın hale gelmiştir. Bu yöntem de çıkan haberler gösterdi ki insanları mağdur etmiş, istismar vesilesi olmuştur. Gerçekten vekalet işini alıp kesenler müstesnadır.

 

Günümüz de artık şu anlaşılmıştır ki, iyi bir kurban kesimi organisasyonu şarttır.

 

Her yıl kurban bayramı yaklaşırken insanlar kurban kesimini sorun olarak görüyor ve ciddi sıkıntı yaşıyor. Güvenerek, kurbanın başında durarak, tertemiz kesilmiş, hızlı ve zamanında evine ulaşmış kurbanı artık günümüz insanı hakediyor…

Çok mu zor?

Yapılamaz mı?

Hem çok kolay, hemde ala sı yapılabilir.

Burada belediyelerimize ve diyanet işleri başkanlığına büyük sorumluluk düşüyor.

Kurban organisasyonu ‘’Yeni Türkiye’de’’ gerekli ve yapılması zorunlu görünüyor.

Modern kesimhaneler, işini temiz yapan (KASAPLAR) hastalıklı ve kesime uygun olmayan hayvanların olmadığı, ilk elden ulaştırılan kesimlerin zamanı gelmiştir…

 

Belediyelerimiz işin zor tarafını yapıyor, kolay tarafını ise yapmıyor.

Kurban kesim yerleri hazırlıyor, modern bir kesimhane yapmıyor…

Yılda bir kez yapılan hac ibadetinde Arafat meydanında binlerce çadır kuruluyor, binlerce tuvalet ve duş kuruluyor. Bu iş sadece Arafat da geçirilen bir gün için….

Yılda bir kez yapılan kurban kesimi organize edilemez mi?

Alıcısı hazır olan hayvanların alım işi,seçimi,şehirlere nakli ve yerleşimi,uygun yerlere yapılan kesimhaneleri,kesim için gerekli olan suyu, elektiriği, temizliğin sağlanması,atıl çöpün nakli,kesilen etin dağıtım organisasyonu yapılmalıdır,elzemdir.

 

Bu iş için belediyelerimiz gerekli çalışmayı artık yapmak zorundadır. Yada diyanet işleri başkanlığı bu işi yapmalıdır. Devletin iki önemli kurumu bu sorunu giderebilir…

 

Basında olumsuz kurban haberlerini görmek istemiyorsak; tüm dünyaya kurban ibadetimizi örnek bir şekilde göstermek istiyorsak şayet, kan ve koku gibi olumsuz eleştirileri duymak istemiyorsak eğer, değerinde alınan ve satılan kurbanlık istiyorsak, temizlik, güvenilir ve kimseyi mağdur etmeyen bir sistem istiyorsak eğer bu organizasyonu yapmak zorundayız, artık zamanı gelmiştir.

 

Organisasyonu belli kesimlerde, belli yerlerde yapılan kurban kesimi zamanı gelmiştir. Haydi yetkililer, haydi devlet büyüklerimiz, haydi belediyelerimiz,haydi diyanet işleri başkanlığı sizden bu soruna çözmenizi bekliyoruz.

Zamanı geldi de geçiyor bile...

 

05. 07. 2020 Bu yazı 695 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
  MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
 1. MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
VİDEO GALERİ
YUKARI