Bugun...


Dr. Mukadder Arif YÜKSEL


Facebookta Paylaş

RAMAZAN EVLERDE, HUZURU GÖNÜLLERDE
Tarih: 25-04-2020 16:46:00 Güncelleme: 25-04-2020 16:46:00


Bizlere bir defa daha ömrümüzde Ramazan ayını yaşamayı nasip eden Rabbimize hamd olsun. Bu Ramazanın devam eden virüs salgını sebebiyle camilerden ve cemaatten uzak bir şekilde idrak edilmesi ömrümüzde hiç görmediğimiz ve alışık olmadığımız bir durum.

 

Camilerden sokaklara taşan Ramazan coşkusunu bu sene yaşayamayacak olmanın burukluğu var içimizde. Fakat böyle oldu diye karalar bağlayacak, mutsuz bir şekilde evlerde oturacak değiliz. Her durumda kulluğumuzu en iyi bir şekilde ifa etmenin bir yolu mutlaka vardır. Bizim dinimiz, zor şartlarda, ibadeti ve hayatı kolaylaştıracak imkanlar da sunar.

 

Sene başından beri çeşitli ülkelerde, Mart ayından beri de ülkemizde etkisini sürdüren salgın, birçok insanımızın vefatına, yüz bin civarında insanımızın bu hastalıktan muzdarip olmasına yol açtı. Vefat edenlere Allah’tan rahmet, hasta olanlara acil şifalar dileriz. En önemlisi de bu salgın neredeyse hepimizin evlere kapanmasına, sosyal hayatın durma noktasına gelmesine yol açtı.

Bunu Allah’tan bir imtihan olarak görmek gerekir. Teknoloji bunca gelişmişliğine rağmen, mikroskopla 30.000 defa büyütüldüğünde görülebilen ufacık bir virüs karşısında çaresiz. Böylece, gerçek anlamda güç ve kudretin kimin elinde olduğunu da bütün insanlık anlamış olmalıdır.

En azından hayata ibret nazarı ile bakanlar bu gerçeği görebilmektedirler. Belki de bu musibet, dünyanın birçok yerinde özellikle Suriye ve Yemen gibi savaş ve zulmün devam ettiği yerlere duyarsız kalan insanlığa ilahi bir uyarıdır.

Peki bu şartlarda mübarek Ramazan ayını nasıl idrak edebiliriz?

·         Sağlık sorunu olmayanlar, her zamanki gibi oruçlarını tutmaya devam edecekler.

·         Teravih namazlarını evlerde kılacağız. Evde imamlık yapabilecek biri varsa, teravihi cemaatle kılalım, böylece evlerimizi mescitlere çevirmiş oluruz. Bu da hanemize yuvamıza bereket gelmesine vesile olur. Teravihi cemaatle kılma imkanı yoksa aynı ayna, birlikte, herkes kendi başına da teravihi kılabilir.

·          Günün bir saatinde ev halkı ile birlikte mukabele okuyabiliriz ya da televizyonlardan bir mukabele yayınını takip edebiliriz.

·         Mümkünse o gün okuduğumuz cüzün mealini da okuyarak, murad-ı ilahiyi anlamaya çalışalım.

·         Fitre ve zekatlarımızı yakın çevremizdeki ihtiyaç sahiplerine en geç bayram sabahına kadar ulaştıracağız.

·         Bu sene Ramazan bayramı da ziyaretsiz, dolaysıyla buruk geçecek gibi görünüyor. Bazılarımız için bayramın ve hayatın zehir olmaması için bu tedbir zorunlu görünüyor.

·         Pide almak ve ihtiyaç karşılamak için dışarı çıkmayı akşam son saatlere bırakmazsak, tenha vakitlerde gidersek yoğunluğa mahal vermemiş ve sosyal mesafeyi de korumuş oluruz.

Allah ömür verdiği sürece gelecek Ramazanların ve bayramların sağlık ve afiyet içinde olması için bu sene sakin ve münzevi bir Ramazan ayı idrak etmiş olacağız. Bu Bu yazı 686 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
  MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
 1. MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
VİDEO GALERİ
YUKARI