Bugun...


Alptürk Yesevi


Facebookta Paylaş

Devlet Bahçeli bilgeliğini konuşturuyor!
Tarih: 15-11-2017 19:21:00 Güncelleme: 15-11-2017 19:21:00


"Evdeki hesap çarşıya uymaz"

Atalarımız ne demişse doğru demiştir. Belki anlamakta zorlansakta atalarımızın engin tecrübe ve öngörülerinin günümüz hayatında bize ışık olduğunu inkâr edemeyiz…

Evet, evdeki hesap her zaman çarşıya uymuyor. Bu ifade ekonomiden günlük hayatımıza, siyasetten milli konulara kadar hayatımızın her alanında geçerli olan bir deyimdir.

Malum siyasetin günlük ve hatta anlık değişim yaşadığı ülkemizde bu atasözü ne kadarda anlamlı oluyor.

MHP Lideri Devlet Bahçeli"nin son yıllarda “Devletin bekası ve milletin geleceği" konularını öne çıkararak ortaya koyduğu siyasi tavır hem milletimiz hem de devlet yönetiminde reddedilmeyecek ve bahane bulunamayacak şekilde kabul görüyor.

Milli konulardaki dik duruşu ve adeta hükümete akıl hocalığı yapması, derin analizlerde bulunması en üst makamlarca da onaydan geçiyor.

Her ne kadar iktidar olmasa da devlet yönetimine yön verdiği aşikârdır. Hatta iktidar nazarında o kadar güven vermiştir ki ağzından çıkan her söz ve konulara yaklaşımı, ortaya koyduğu fikirler bir müddet sonra iktidarın uygulaması olarak önümüze geliyor.

Devlet bahçelinin milli konulardaki hassasiyetine ve tavrına inanır saygı duyarım. Samimiyetinden de zerre şüphe etmem. Yaptığı her açıklama ve söylediği her söz bilge bir TÜRK liderinin yüreğinden kopan milli ve samimi ifadelerdir.

Bilge liderin hem milli konularda hem de siyasi arenada çıkışları takdire şayandır. Sadece hükümete yön vermekle kalmıyor kendi tabanına yıllardır ülkücü hareketin beklediği sorunlara çözüm üretmek ve devletin sorunlar karşısında çıkış yolunu açan kapılar aralaması halk tarafından da takdirle karşılanıyor…

Siyasette attığı adımlar MHP’nin iktidara nasılda adım adım yaklaştığını gösteriyor. Ustaca ortaya koyduğu siyasi argümanlar MHP’nin iktidara yaklaştırırken AK PARTİ’yi de o kadar uzaklaştırıyor.

AK PARTİ belki çaresizlikten belki de farkında olmadan %50+1’e razı oldu. İlk kez AK PARTİ siyasette kendi iradesi olmayan bir fikre evet dedi.

Belki evet demekten başka çaresi yoktu, belki de uyanamadılar devlet bahçelinin AK PARTİ’ye nasıl bir seçim sistemi dayattığına. O kadar ustaca bir siyasi oyundu ki bu anladılarsa bile artık geç kaldılar.

Bugüne kadar meclis çoğunluğu sayesinde “çantada keklik “ olarak görünen cumhurbaşkanlığı artık AK PARTİ için tek başına alınması imkânsız bir seçim oldu.

Devlet Bahçeli bu sayede AK PARTİ’yi kendisine mecbur bıraktı. Yetti mi bu kazanım MHP’ye. Hayır yetmedi. Devlet bahçeli “iktidar olamazsam da iktidar ellerimin arasında kalsın" düşüncesiyle siyasi çıkışlarına devam ediyor…

Şimdi de seçim barajının düşürülmesi konusunda görüş bildirdi. Bu demektir ki secim yasasında değişiklikler olacak ve baraj düşecektir. MHP’nin baraja takılma gibi bir derdi yokken MHP neden barajın düşmesini gündeme getirdi?

Yani, bugüne kadar AK PARTİ hükümeti baraj olduğu için %10 u geçemeyen partilerin oyu oranında milletvekilini iktidar olduğundan kendi hanesine yazıyordu.%35 oy alıp mecliste %50nin üzerinde vekil aldığı gibi…

Baraj düştüğünde küçük partiler kendi oyları oranında milletvekillerini kendi partileri hanesine yazacağından AK PARTİ bu milletvekillerini kendi hanesine yazamayacak, dolayısıyla düşük yüzdeyle yüksek yüzde de milletvekili alma olayı da ortadan kalkacak.

Mecliste sayısal çoğunluk AK PARTİ’de tek başına artık yeterli sayıda olmayacak.

Kanunların çıkarılmasında ya da gensorularda sayısal çoğunluğu elinde bulunduran AK PARTİ artık diğer partilerden yardım isteyecek.

“Ben istersem olur istemezsem olmaz" diyerek devlet yönetmek yerine devletin ve milletin çıkarları doğrultusunda doğruların kabul edildiği bir meclis olacak, bir nevi milli mutabakat sağlanmış kanunlarla devlet yönetilecek. İktidar ‘ben yaptım oldu’ değil, ”millet istedi biz yaptık" noktasına gelecektir.

Bilge lider Devlet Bahçeli'nin liderliğinde TÜRK Milliyetçilerinin ve ülkücülerin iktidar olamasa bile iktidarı elinde tuttuğu günlerin yakın olduğuna inanıyorum.

AK PARTİ adına evdeki hesap çarşıya uymayacak belki ama millet adına hayırlı olacağını düşünüyorum

#alptürkyeseviBu yazı 1495 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YUKARI