Bugun...Doç.Dr.Nurettin Yiyit:İnşallah Çifte Bayram Yaşayacağız

Tarih: 19-04-2020 17:52:30 + -


Sancaktepe Şehit İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç.Dr.Nurettin Yiyit,Dijital platformda Sancaktepe Belediyesi sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanan “Sağlık Gündemi” programında şu anda tüm Dünya’yı ilgilendiren Coronavirüs hakkında izleyicileri bilgilendirdi.


Doç.Dr.Nurettin Yiyit:İnşallah Çifte Bayram Yaşayacağız

Canlı yayında izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayan Doç.Dr.Nurettin Yiyit Covid-19 virüsü hakkında bilgiler verirken bu virüsün en hızlı yayılan virüs türü olduğunu bununla savaşın temel noktasının temas etmeyerek yayılım gücünü kırmak olduğunun altını çizdi.

 

Devlet olarak sürecin başından  beri maksimum seviyede tedbirlerin alındığı belirten Yiyit alınan tedbirler çerçevesinde en etkin tedbirlerden birinin kişisel tedbirlerde olduğunu belirterek “Kesinlikle kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz, ellerimizi 20 saniye boyunca yıkamalıyız, bu virüs alkole karşı koyamadığı için kolonya ve el dezenfektanlarını kullanıp,sosyal mesafeyi mutlaka koruyarak maske kullanımına maksimum derecede dikkat etmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bahsettiği Filyasyon yöntemi hakkında bilgiler veren Doç.Dr.Nurettin Yiyit, Filyasyon yönteminin bir tedavi yöntemi olmadığını virüsün yayılmasını önlemek amacıyla yapılmış bir çalışma olduğunu  belirterek “Filyasyon, herhangi bir bulaşıcı hastalığın hangi sebeplerden ötürü kaynaklandığının tespit edilmesi işlemine verilen isimdir. Başka bir deyişle kaynak arama çalışmasıdır. Bu çalışmalar neticesinde tehlikenin hala devam edip etmediği ve başka insanların risk altında olup olmadığı gibi önemli bilgiler elde edilebilmektedir. Filyasyon çalışmaları bulaşıcı hastalıklar mücadele etmede çok önemlidir.Şu anda İstanbul genelinde sahada 1000 kişilik bir ekip konu ile alakalı çalışmalar yapamaya devam ediyor.” dedi.

 

AZ DAHA SABIR!! İNŞALLAH ÇİFTE BAYRAM YAŞAYACAĞIZ

 

Sokağa çıkma yasakları konusunda insanlarımızın rehavete kapılmadan az daha sabır etmeleri gerektiğini vurgulayan Yiyit, “Sürecin başından beri sahada olan biri olarak devlet millet el ele yaptığımız çalışmalara binaen aynı kararlılık içinde olursak önümüzdeki ay çifte bayramı yaşayabileceğimizi düşünüyorum.Çünkü en başından beri Sancaktepe geneli üzerinden konuşacak olursak  toplum ve kamuoyu yek vücut olarak bizlere olan desteklerini gönülden hissettirdiler. Örneğin Avrupa’da ilk vakalar çıktığında herkes markete akın ederken bizde ise tam tersi hastanelere akın edilerek ihtiyaçlar anlamında bizlere Belediye Başkanımız, Kaymakamımız, STK’lar iş adamlarımız ellerinden gelen tüm imkanları seferber ederek bizlere destek oldular.Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimi sunuyorum.Sonuç olarak dediğim üzere virüsün yayılma gücü çok yüksek olduğu için  evde kalacağız,virüsün bulaşma zincirini kıracağız, göstereceğimiz sabır ve duyarlılıkla önümüzdeki ay çifte bayramı yaşayabiliriz.” dedi.

 

 

Programa canlı telefon bağlantısı ile katılan Sancaktepe Belediye Başkanı Av.Şeyma Döğücü ise Belediye olarak bu zamana kadar verdikleri desteklerin katlanarak devam edeceğini belirterek tüm sağlık çalışanlarına minnet duygularını ifade etti.

 

Doç.Dr.Nurettin Yiyit, program sonunda izleyicilerden gelen soruları da yanıtlayarak TEDBİR VAR, PANİK YOK” açıklamasında bulundu.
Bu haber 856 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER SANCAKTEPE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
  MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
 1. MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
VİDEO GALERİ
YUKARI