Bugun...ANADOLU YAKASININ EN BÜYÜK KİTAP FUARI İKİNCİ KEZ KAPILARINI AÇTI

Tarih: 20-11-2021 17:53:45 + -


Türkiye’nin önde gelen isimlerinin yer alacağı ve 100’den fazla yayınevinin olduğu 2. Ümraniye Kitap Fuarı, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katılımıyla Santral Meydanı’nda açıldı. On binlerce kitapseverin akın ettiği fuarda İbrahim Kalın, okurlarıyla buluşarak, söyleşi de yaptı.


ANADOLU YAKASININ EN BÜYÜK KİTAP FUARI İKİNCİ KEZ KAPILARINI AÇTI

Kitapları sevdirmek, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak, kitapseverleri yazar, şair ve yayınevleriyle buluşturmak amacıyla düzenlenen Ümraniye Belediyesi 2. Kitap Fuarı Santral Meydanı’nda açıldı. Kitapseverlerin yoğun ilgi gösterdiği fuarın açılışı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın katılımıyla gerçekleşti.

 

“Okuma Alışkanlığını Aşılamak Gibi Güzel Bir Derdimiz Var”

Konuşmasına geçtiğimiz günlerde vefat eden fikir ve edebiyat dünyamızın kıymetli ismi Sezai Karakoç’a Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Başkan İsmet Yıldırım, “Bizim, her yaştan insanımıza özellikle de çocuklarımıza okuma alışkanlığını aşılamak gibi güzel bir derdimiz var. Bu sebeple Ümraniyemize Anadolu Yakası’nın en büyük kitap fuarını kazandırdık. Bugün pandemi nedeniyle verilen 1 yıllık aranın ardından, fuarda 100'den fazla yayın evi sizleri bekliyor” dedi.

 

 “Millet kıraathanesi inşa ediyoruz”

Başkan Yıldırım, “Ümraniyemizi kültür ve sanatın yeni merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Belediye binamızın önündeki meydana yepyeni bir Millet Kıraathanesi inşa ediyoruz. Yakın zamanda bittiğinde orası artık sizin mekânınız olacak. Ümraniye’ye 3 yeni Millet Kıraathanesi yapacağız. Kültür, sanat ve spor alanlarındaki yatırımlarımızla, Ümraniye’nin her geçen gün fark yarattığına, inşallah hep birlikte şahit olacağız. Bu güzel haberi de sizlere verdikten sonra, sizleri kitaplarla baş başa bırakmak istiyorum. Fuarımız, Ümraniyemiz’e ve İstanbulumuz’a hayırlı olsun” dedi.

 

Ümraniye Kaymakamı Cengiz Ünsal ise, kitapların kültürel mirasın gelecek nesillere ulaşmasını sağlayan önemli bir araç olduğunu vurguladı.

Kitap Fuarı’nın Onur Yazarı Prof. Dr. Sadettin Ökten, fuara onur konuğu olarak katılmasından dolayı çok mutlu olduğunu belirterek, "Beğendiğiniz bir eseri hayatınızın farklı safhalarında okuyunuz, eser sabit kalıyor ama siz yola devam ediyorsunuz. Tecrübeleriniz artıyor, aynı esere farklı bakmaya başlıyorsunuz. Eserin bazı gizli taraflarını genç yaşlarda fark etmezsiniz. Seçerek okumak, külliyat okumak ve aynı eseri hayatın farklı safhalarında okumak çok mühimdir” dedi.

 

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, her şeyin önce okuyarak başladığına dikkat çekerek, belediyelerin sunmuş olduğu hizmetlerden dolayı mutluluğu olduğunu ifade etti. Demircan, “Toplum hayatı 3 ayaklı. İyi planlanmış bir şehir, iyi bir kültürel hayat birikimi sonra da ona dayanarak icra edilecek bir yaşam sanatı. Belediyelerimiz bunu çok iyi gerçekleştiriyor. Şehirlerin meydanlarında artık çöp, çukur, çamur yok. Kitap var, kültür var, sanat var” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptığı konuşmada, yaklaşık iki hafta önce millet bahçesinin açılışı için ilçeye geldiklerini belirterek, "Ümraniye'ye her geldiğimizde böyle bir güzel hediyeyle karşılaşıyoruz. Elinize, gönlünüze, emeğinize sağlık. Ümraniyeli kardeşlerimizin böyle bir imkanla bir araya getirilmiş olması, buluşmuş olması ayrıca güzel" dedi.

 

“Okuma Eylemini En Üst Seviyelere Çıkartmış Bir Medeniyetin Mensuplarıyız”

Kitap okumanın medeniyetin en temel unsurlarından biri olduğuna dikkati çeken Kalın, "Biz hep kitap medeniyeti olmakla övünürüz ama aslında sözlü ve yazılı kültürü ve medeniyeti bir araya getirmiş bir geleneğin mensuplarıyız. 'Oku' emriyle başlayan ama çok kısa bir sürede bunu yazıya çevirerek hem alemdeki ayetleri hem de yazılmış, kaleme alınmış ayetleri ve işaretleri okuma eylemini en üst seviyelere çıkartmış bir medeniyetin mensuplarıyız" dedi.

 

“Kitaba Ulaşamamak Gibi Bir Bahanemiz Yok”

Türkiye'de okuma oranlarının arttığına işaret eden Kalın, “Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde kurulan millet kıraathaneleri, yeni kütüphaneler, okuma salonları, basılan kitaplar, kitap ve yayın dünyasına verilen destek işte burada, bu tür kitap fuarlarıyla kendini tekrar tekrar gösteriyor. Dolayısıyla artık okumamak, kitaba ulaşamamak gibi bir bahanemiz yok. Sadece şuraya baktığınız zaman bile onlarca kültür ve sanat etkinliği, söyleşiler, imzalar, buradaki yazarlarımız bu düşünce dünyasının zenginliğini ortaya koyuyor. Bu vesileyle belediye başkanına, ekibine ve fuarda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Okuyucusu, meraklısı, kitapseveri bol olsun” şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’la Söyleşi

Okurlarıyla söyleşi yaparak kitaplarını imzalayan İbrahim Kalın, Türkiye’nin köklerinin sağlam olduğuna, emin adımlarla ilerlemeye devam edilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Tarihi nasıl okuduğumuza bir bakmamız gerekir. Farklı kültürlere, medeniyetlere saygı göstermemiz gerekir. Çeşitlilik, kültürel zenginliktir. Bu anlamda kitaplarla geçirdiğimiz vakitte çok kıymetlidir. Kitap okumak, çok ciddi bir iştir” diyerek söyleşiyi noktaladı.

 

3 Önemli İsim Bir Arada

Kitap Fuarı; Onur Yazarı Sadettin Ökten, İhsan Süreyya Sırma ve Necmettin Alkan’ın söyleşisiyle devam etti. Kitapseverlerin ilgisi oldukça yoğun oldu.
Bu haber 117 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER ÜMRANİYE Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
  MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
 1. MARKAVİZYON - İŞTEVİZYON GAZETESİ
VİDEO GALERİ
YUKARI